Mutfak Dekorasyonu ile İstediğiniz Mutfağa Kavuşun!

0
389

Son Güncelleme Tarihi : Mart 23, 2019 by admin

Mutfak Dekorasyon Önerileri, Mutfak Dekorasyon İçin Püf Noktalar, Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır bütün ayrıntılar yazımızın devamında. Mutfak dekorasyon, tanımı itibariyle mutfakları en fonksiyonel kullanımını ve en hoş görünümünü oluşturacak biçimde dekore etmektir. Kendi mutfağınızda mutlu hissedemiyorsanız, siz de mutfağınızı kendi başınıza baştan yaratabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız mutfak dekorasyon tavsiyeleri.

Mutfak Dekorasyonu İçin Püf Noktalar

Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? Dekorasyon yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu bölümde sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Mutfak Dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tıpkı diğer odaların dekorasyonunda olduğu gibi renk ahengidir. Mobilyaların, duvarların ve eşyaların renk ahenkli olmasına ve eşyaların kullanım yerlerine çok dikkat etmelisiniz. Burada eşyaların fonksiyonel olarak yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Mutfak eşyalarınız, kullanım amaçlarına makul olarak dizilirse, mutfağınızda vakit kaybetmeden, çok daha süratli biçimde hareket edebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Mutfağınız ufak veya büyük olabilir. Önemli olan mutfağınızın bulunduğu alanı verimli olarak kullanabilmektir. Mutfağınızı olmasından daha büyük göstermek istiyorsanız, mutfak duvarlarınızı beyaz renk ile boyayabilirsiniz. Bu renkteki duvarlar, bulundukları odayı daha büyük göstermektedir. Mutfağınızı daha büyük göstermek için kullanabileceğiniz bir diğer teknik ise yeterli aydınlatma kullanmaktır. Tavanda spot ışıklar kullanmak, daha az yer işgal eden bir aydınlatma tekniği ile daha büyük bir mutfak görünümü elde etmenizi sağlar.

Küçük mutfaklarda alandan daha çok verim almak için duvar kullanımından yararlanabilirsiniz. Örneğin duvarlarınıza raf monte ederek saklama alanınızı genişletebilirsiniz. Raflarınızı sağlam bir biçimde monte etmeyi ve taşıyabileceğinden daha çok yükleme yapmamayı ihmal etmeyin. Mutfağınız ne kadar ufak ise, içinde kullanacağınız eşyaların boyutu da bununla orantılı olmalı. Örneğin standart ölçülerde bir masa yerine ufak boyutlu bir mutfak masası kullanarak mutfağınızdaki alandan daha çok yararlanabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak, evde en fazla vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir. Mutfaklarda ailece zaman geçirilir. Mutfağın dekorasyonu ne kadar eğlenceli olursa, içinde geçirilen zaman da bir o kadar eğlenceli olacaktır. Öncelikle mutfağınızdaki fazlalıkları kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Mutfak kalabalık ve dağınık olursa hem orada vakit geçirmekten keyif almazsınız hem de işlerinizi istediğiniz hızda bitiremezsiniz. Öncelikle, mutfağınızın nasıl bir tasarıma sahip olmasını istediğinizle başlayabilirsiniz.

Sizin mutfağınız, sizi yansıtmalıdır. Sizin tarzınıza bağlı olarak, çağdaş bir stil seçebileceğiniz gib,  vintage, İtalyan tarzı, İngiliz tarzı, Country tarzı mutfak dekorasyonlarından birini seçebilir veya birkaç mutfak tarzını birbirleriyle harmanlayarak kullanabilmeniz mümkün.

Güzel bir Mutfak Dekorasyonu için ilk önce dolapların doğru bir biçimde seçilmesi ve yerleştirilmesi gerekir. Mutfak dolaplarının yapımında kullanılan malzemeler de, kullanım ömrü ve sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir. Mutfağın renklerini ahenk içerisinde seçmek gerekir. Hoş ve klas bir görünüm elde etmek için mutfaktaki bütün eşyaların uyum içinde olması gerekir. Dekoratif mutfak gereçleri seçilirken de aynı hususta titiz davranmak gerekmektedir. Aynı zamanda, mutfağın dizaynı evin geneli ile de ahenk durumunda olması gereklidir.

Mutfak Dekorasyon Ürünleri

Mutfağınızda olmasını istediğiniz dolap, masa, sandalye ve beyaz eşyaları seçtikten sonra sıra bu odayı süslemeye gelir. Bunun için kullanılan eşyalara ise mutfak dekorasyon ürünleri denir. Mutfak dekorasyon ürünlerinin seçimi tamamıyla şahsi zevklere bağlıdır. Bunun için biblolar, masa örtüleri, perdeler, halılar, çerçeveler veya havlu gibi ev tekstil ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Çiçekler de mutfakların hoşluğuna hoşluk katar. Aynı zamanda şık dizaynlı bir saksıya maydanoz, nane, ufak acı biber gibi bitkiler dikerek bunları da mutfağınızda sergileyebilirsiniz. Mutfağınızdaki bitkiler hem mutfağınızın doğal bir tasarıma sahip olmasını sağlar hem de yemeklerinizde kendi yetiştirdiğiniz organik ürünleri kullanma şansı elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin