Mutfağınıza Renk Katmanın 11 Yolu

0
692

Son Güncelleme Tarihi : Mayıs 16, 2018 by admin

1. Renkli Mutfak Dolapları
Özellikle hacim olarak geniş olmayan mutfaklarda mutfak dolaplarını ve armatürleri açık açık tonlarda tercih ederek hem daha ferah bir alan hissi yaratabilir hem de mutfağınızı daha enerjik, daha canlı bir yer haline getirebilirsiniz. Mutfağınızda önemli bir yer kaplayan dolapların açık renkli olması çok şeyi değiştirecektir.

2. Sıcak ve Eğlenceli
Eski ve yeniyi sentezleyerek mutfakta sıcak mekanlar elde edebilirsiniz. Özellikle country mutfak dekorasyonlarında bu teknikten faydalanabilirsiniz. Paslanmaz çelik armatürler ve resimde de gördüğünüz gibi mavi dolaplar ile krem rengi duvarlar ve diğer doğal bileşenler mutfağınıza sıcak bir atmosfer katacaktır. Siz de kendi mutfağınızda benzer bir kombinasyonu deneyebilirsiniz.

3. Doğal Tonlar
Mat ve doğal tonlar hem sadelik hem de dinginlik hissi verir. Bu tonların bileşimi ile huzur bulacağınız bir mutfak atmosferi yaratabilir ve mutfakta geçireceğiniz zamanın daha az yorucu olmasını sağlayabilirsiniz. Doğal tonlar insana dinginlik hissi verirken daha canlı tonlar enerjik olsalar da bir süre sonra yorgunluk hissine neden olabilirler. Özellikle mutfakta zaman geçirmekten hoşlananlar doğal tonları deneyebilir. Biz bir örnek fotoğrafı sizler için paylaşıyoruz. Sizler de kendi sentezinizi oluşturabilirsiniz.

 

4. Kumsal Esintisi
Kendinizi sürekli tatil havasına hissetmek istiyorsanız, resimde gördüğünüz gibi bir dekorasyon size yardımcı olabilir. Ahşap döşemeler size doğallık hissi verirken kırmızı tabureler enerji, mavi dolaplar dinginlik, açık mavi duvar renkleri sonsuzluk hissi ile sizi hem dinlendirirken hem de enerjinizi korumaya yardımcı olacaktır.

5. Yoğun Renkler
Koyu tonları sevenler mutfağında yoğun koyu tonları tercih edebilirler. Burada pastel renkleri kullanmaları daha dingin bir görünüm oluşturacaktır. Koyu tonlarla birlikte yine koyu tonlarda ahşap masa, sandalye ve tabureler başarılı bir bileşim oluşturabilir. Yine bu noktada da mavi renk sizin için bir tercih olabilir.

6. Yeşilin Doğallığı
Yeşil doğal ve insanın stresini alan en önemli renklerden biridir. Bu nedenle şehrin stresinden kurtulmak isteyen insanlar sıklıkla parklara koşuşturmakta ve üzerlerindeki gerginliği atabilecekleri yeşil bir alan aramaktadırlar. Pek çok kişi bilinçli olarak bunu yapmasa da, yeşil rengin dinlendirici ve stres alıcı özelliği bu kaçışta önemli bir paya sahiptir. Mutfağınızda da yeşil mutfak dolaplarını tercih ederek bu dinginliği en yorucu mekanlardan olarak görülen mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Özellikle yeşil ile beyaz veya beyaza çalan tonların bileşimi bu konuda tercihiniz olabilir. Bizim paylaştığımız örnek fotodan farklı tonların karışımını denyebilirsiniz. Ancak yine pastel tonları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

7. İkili Renk Kombinasyonlar
Daha fazla renk daha fazla hareket ve enerji demektir. Özellikle başarılı kontrast kombinasyonları ile aradığınız mutfak dekorasyonunu elde etmeniz mümkün olabilir. Tek renk size sıkıcı geliyorsa dolaplar ve duvar rengi arasında bir kontrast yakalamaya çalışabilirsiniz

8. Rengarenk Mutfaklar
Mutfağınızın cıvıl cıvıl olmasını istiyorsanız bunu sağlamak için yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Daha fazla rengi bir araya getirmek. Hangi renkleri istediğiniz ise tamamen sizin keyfinize kalmış. Ancak bu kadar renkli bir mutfak istiyorsanız, pastel tonlar size aradığınız heyecanı vermeyebilir. Yine çiçekler ve diğer aksesuarlar ile mutfağınıza bir bahar havası kazandırabilirsiniz.

9. İddialı Renk Bileşimleri
Daha kişilikli, daha farklı, hem iddialı hem de hoş bir mutfak mı arzuluyorsunuz…O zaman yapmanız gereken doğru ve iddialı renk bileşimlerini kullanmak. Böyle bir mutfak dekorasyonu için renk tercihi konusunda ne yaptığınızı gerçekten biliyor olmanız gerekiyor. Eğer ne yaptığınız konusunda emin değilseniz mutlaka bir uzman dekoratörden yardım alın. İddialı renkler ile eşsiz mutfaklar elde edilebileceği gibi, yanlış tercihler ziyaretçilerinizin zevklerinizi ciddi olarak eleştirmesine neden olabilir.

10. Detayları Öne Çıkarın
Mutfağınıza küçük detaylar ve dokularla renk ve heyecan katabilirsiniz. Farklı ve enerjik, göze çarpan renkler, doğal taşlar, ahşap vb. dokular, çeşitli aksesuarlar ile mutfağınıza ilginç ve farklı detaylar ekleyebilir, mutfağınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ancak detay konusunu abartmanız yorucu bir ortama da yol açabilir. Sadeliği kaybetmemeye çalışarak bir denge bulmanız başarıya ulaşmanızda kilit önem taşımaktadır.

11. Antik Detaylar
Modern eşyalar, objeler çağdaş olsa da daha otantik bir mutfak arayışı içinde olanlar antik çizlere sahip obje ve eşyalarla bunu rahatlıkla başarabilirler. Bunu başarmak ülkemizde çok kolay. Özellike porselen ve kil ürünler, seramikler ve pastel tonlar ile dingin mutfaklar sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin