Yeni Doğan Bebek Odası Nasıl Olmalı

0
1695

Son Güncelleme Tarihi : Aralık 14, 2017 by admin

Heyecanla karşıladığımız veya karşılamayı beklediğimiz bebeklerin, anne karnında sahip oldukları huzuru ve güveni gene dışarıda sağlamak onların kendilerine duydukları güveni artıracaktır. En küçük ses veya tıkırtı onların huzurlu uykusundan uyanmasına ve sabaha kadar süren uykusuz gecenin başlamasını sağlayacaktır. Bebek odasının hazırlanması tüm detayların bir arada düşünülmesi ile tasarlanacak yer olması gereklidir. Zaten bebeklerini karşılamak için sabırsızlanan anne ve babalar fazla titiz davranarak birçok detayın gözden kaçmasına neden olabilmektedir. Bebek odası nasıl dizilir konusunda ise yeteri kadar aydınlatıcı bilgi olmaması ise sorunun büyümesine katkıda bulunmaktadır.

Bebek Odasında Dikkat Edilecek Noktalar

  • Bebek odası ışıklandırması loş bir ortamda olması gereklidir. Fazla ışık alışmaya çalıştığı dış dünyanın korunmasının ilk zararlı uvl ışınlarını almasına neden olacaktır. Buda beşik veya yatağın pencereden uzak tutulmasını gerekli kılmaktadır.
  • Bebek odası sıcaklık bakımından anne vücut sıcaklığına yakın olmalıdır. Burada ise oda sıcaklığını sağlayan kombi veya klimaların belli bir derecede olması zorunludur. Seçilecek olan dekorasyon ürünleri de bu ısı kaynaklarının engellenmesine neden olmaması gereklidir. Kalorifer peteklerinin önüne beşik veya çocuk yatağı koyularak da sıcaktan bunaltılmasının önüne geçilmelidir.
  • Oda içinde seçilecek olan diğer eşyalarda ise renk birliktelikleri sağlanmalıdır. Bebeğin gözlerinin görmeye başladığı ilk renkler anne ve babası olması kadar oda içinde yer alan dekorasyon amaçlı veya tekstil amaçlı olan ürünler olacaktır. Bireyin boğulmadan renkleri tanıması ve dış dünyaya hakim bir bakış sunması için ise cinsiyetine uygun olan renkler ile oda ağırlıklı olarak dizilmelidir.
  • Halı ve yer döşemesi seçiminde ise dikkat artmaktadır. Halı ve yer döşemesi için kullanılan malzemenin anti bakteriyel özellikte olması gerekli ve zorunludur. Nedeni ne gelecek olur ise en basit tarzda bebeğin emziğinin veya suluğunun düşecek olduğu yer halı olmaktadır. Siz farkına varmadan tekrar alınarak ağza sokulması ise yerde olan bakterinin vücuda girmesine neden olabilmektedir. Bu tarz bakteri ve hijyen sağlanması uzak olan yer döşemesi ürünlerden uzak durmak hem sizin emde çocuğunuzun sağlığı acısından büyük önem gerekmektedir. Son zamanlarda ise pvc yer döşeme olarak belirtilen döşemelerin ise kaygan olanları düşüp yaralanmalara neden olabilmektedir. İş veya ev dekorasyonu için kullanılan pvc yer kaplamlarında sağlamlık yanında temizlenmesi ve kaymayı önleyici olması gereklidir. Yıpranarak kısa zamanda alt katmalarını gün yüzüne çıkartan yer döşemesi ürünü olan bu tarz malzemede gene küçük bireylere zararlı olmaktadır. Anaokulu veya kreş salonlarında görmeye alıştığımız damalı pvc renkli olması ile dikkat çekerken, sağlamlık ve tırtıllı olması ile ön planda olmalıdır. Bebek odası nasıl dizilir konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken nokta hijyen, sağlamlık ve güvenlikli olmasıdır.
  • Bebek odasında güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Çocuk odası dekorasyonu bölümünde ise kullanılacak olan mobilya veya diğer eşyaların kenarları oval olması güvenlikte karşılaşılan çarpma veya düşmelerin olumsuzluklarını yarıya indirecektir. Köşeler kesin bir şekilde emniyet plastikleri ile kapatılmalıdır. Hatta imkan ölçüsünde mobilyanın tüm keskin veya dik yüzeyleri kapatılmalıdır. Beşik kenarı ise burada ilk başlardan itibaren dikkat edilmelidir. Yumuşak malzemeden yapılmış olan beşik kullanma şansımız yok ise beşiklerin kenarları bez yardımı ile sıkıca bağlanılarak koruma kalkanı oluşturulabilir. Diğer mobilya veya oda sehpaları ise bebeklerin devirmelerine karşılık sabitlenmelidir. Bu noktada güvenlik tedbiri olarak kesinlikle oda içinde bulunan malzemeler duvara sabit olmalı ve çekmelere karşılık güçlü dayanıklılıkta olmalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin