Bebek Odası Işıkları Nasıl Olmalı?

0
1208

Son Güncelleme Tarihi : Aralık 14, 2017 by admin

Bebek odası hazırlanmasında göz ardı edilen gerçek ışıkların konumu ve şiddetidir. Işık şiddeti bebeğin uykusunun açılmasına, uykuda gecen vaktinde uyku kalitesinden yoksun olamasına neden olmaktadır. Orta lamba, avize veya diğer güçlü ışık saçan ışık kaynaklardan uzak kalınması gereklidir. Bebeklerin yaşlarına uygun güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Işık vermesi amacı ile bebek odasında bulundurulan masa lambası, komodin üzeri abajurlar ise büyüklerin kontrolünde olması gereklidir. Bebek odası ışıkları loş bir ortam yaratması gereklidir.

Loş ışık kaynağı yaratması ise hayal dünyalarının genişlemesi gereklidir. Karanlık veya tam aydınlık olmadan odanın konumlanması gereklidir. kaynak nokta lamba merkezli olması yanında oyuncak figürleri ile tasarlanması zorunludur. Bu amaçla doğal ürün kullanımı zorunlu olmaktadır. Merdiven altı ve lisansı olmayan oyuncaklar kadar bebek odası eşyaları da sağlığı yok etmeye yetmektedir. Bebek odası zaman içinde çocuk odası veya genç odası olarak kullanılacak ise değişken tonlarda ışık verecek olan lambalar tercih edilmelidir. Balon modelinde sunulan lamba bebeklerin hoşuna gidecekken ergen dönemine gelen yetişkin için ise ihtiyacını karşılamaz.

Çocuk odası ışıklandırmasında ise eğitim şartları da göz önüne alınarak oda düzenlenmesi yapılmalıdır. Bu zamanda oda içinde farklı ışık kaynakları hesaba katılmalıdır. Farklı ışık kaynaklarının en güçlü olanı enseden ışık verebilecek özellikte olan masa lambası olmalıdır. Masada çizim becerisi veya kesme becerisi gerçekleştirecek olan çocuk vücut anatomisine uygun olan oturma şeklini de kazanması gereklidir. uygun noktalara koyulmayan ışık kaynakları oturma düzenine zarar vererek gelişmesini olumsuz etkileyecektir. bebek odası dekorasyon düşünüldüğünde bu uyarıların dikkate alınması gereklidir.

Öncelikler:

1: Güvenlik

2: Doğal ürün kullanılması

3: Yaşa uygunluk olması gereklidir. Dekorasyon amacı ile tasarlanmış olan duvar süsleri ve bebeğin,çocuğun hayalini yansıtan çocuk odası duvar kağıdı süslemeleri de gelişimlerinde artı puan kazandıracaktır. Yaşıtlarından farklı bir gelişim göstermesi için yapacak olduğunuz bebek odası ışıklandırması kısa zamanda etkisini hem uykuda hemde oyunlarda gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin