Elektrikli Şömine ile Gelen Sıcaklık

0
1897

Son Güncelleme Tarihi : Aralık 14, 2017 by admin

Baca ihtiyacını ve duman problemini ortadan kaldıran elektrikli şömineler, şık dizaynı ile her mekana uymakta ve uzak kumanda ile kolay kullanılmaktadır. Gerçeğini aratmayan görsel bir alev efekti ile evinizde sıcak bir etraf yaratabilir ve is, duman, kül ve temizleme problemi ile uğraşmazsınız. Isıtma fonksiyonu yalnızca sıcak fan üflemelidir. Elektrikli şömineler ısınmadan ziyade daha fazla görsel amaçlı olarak evinize renk getiriyor.

Isıtma sistemlerinin en eskilerinden olan şömineler genel olarak masalsı ve romantik imgeleri, meşe odunu odunlarının çıtırtılarında sıcak ve huzurlu bir kış gecesini çağrıştırırlar. Isıtma sistemleri içinde kayda değer bir yeri olan bu ısıtıcılar, kuzine modelleri ile geleneksel modellerinin yanı sıra çağdaş tasarımları ve tüm çeşitleriyle sizleri bekliyor.

Şömineler, kuzineler ve görsel alev efektli elektrikli ısıtıcılar, evinizin tasarımına ve ruhuna en yerinde modellerle beğenilerinize sunuluyor. Herzamanki olarak tasarı edilmiş bir ev için rokoko tarzı alışılmış süslemeleriyle muhabere bir model tercih edilebilirken, modern tasarımlı evler için de benzer çizgide modern tasarımlı modeller bulabilirsiniz. Diğer Taraftan katı yakıtlı ve elektrik ısıtmalı sobalar arasından da eviniz için seçim yapabilirsiniz. Odun veya kömür kullanmadan bu keyfi yaşamak isteyenler için ise görsel alev efektli elektrikli şömineler bulunduğu gibi sobalarını bununla birlikte fırın olarak kullanmak isteyenler için, katı yakıtlı fırınlı kuzine modelleri de yine Isıtma & Soğutma kategorisi altında, bu kategoride sizi bekliyor. Fırınlı modellerde evinizi ısıtırken, akşam yemeğinizi sobanızın fırınında odun ateşinin tat farkıyla hazırlayabilir; yemek yemek sonrasında çayınızı yeniden odun ateşinde demleyebilirsiniz. Keza su kazanlı modelleri tercih ederek mutfak ve banyolarınızdaki sıcak su ihtiyacınızı da bu soba tiplerinden karşılayabilirsiniz.

Elektrikli şömine seçiminde nelere uyarı etmeliyiz…

Öncelikli olarak genel dekorasyon çizginize uygun bir şömine konsepti belirlemelisiniz, bunun için profesyonellerin görüşüne başvurabilir veya örnek görsellerden ilham alabilirsiniz.

Sırada belirlediğiniz şömine konseptinize uygun elektrikli şömine haznesini yeğlemek var. Bu evre tercih sürecinin en manâlı safhasıdır ve finalde tasarımınızın başarısını kayda değer ölçüde etkiler. Bunun için elektrikli şömine haznesi marka ve modelini seçerken ya ürünü görerek yada video görüntülerini izleyerek karar vermenizde büyük menfaat var, nihayetinde alacağınız cihaz alev efekti sunuyor, gerçek alev üretmiyor ve alev efektinin başarısı yani hangi oranda gerçekçi olduğu da ürünün ve sonuçta şömine tasarımınızın başarısını belirliyor. Katalog, görsel ve fotoğraflar üzerinden elektrikli şömine seçimi maalesef aldatıcı olabiliyor, hayal kırıklıklarına niçin olabiliyor.

Şömine haznesinden sonradan sırada dış kaplama-giydirme seçimi var, konseptinize göre şömine kaplamanız sade bir alçıpan kaplama ile tamamlanabileceği gibi, 17.yüzyıl bir Fransız klasiği bilye Giydirme de mekanınızı süsleyebilir. Burada da yine mümkünde katalog üzerinden değil giydirmeyi birebir görerek seçim yapmanızda fayda vardır. özet olarak görsel bir ürün elektrikli şömine tekrar görerek seçilmelidir…

Elektrikli şöminelerde ısıtma, rezistans vasıtasıyla elde edilen ısı enerjisinin fan yardımıyla iç mekana aktarılmasıyla sağlanır. Modele göre ısıtma kapasiteleri 400 ila 2000 W aralarında değişmektedir, tekrar modele göre kademeli ısıtma, termostat özellikleride muhtemel olabilmektedir.

Elektrikli şöminelerin ısıtma kapasiteleri ile kaç m2 lik bir alanı ısıtabildiği de bu konuda sıkça sorulan sorulardandır…Bunun tek bir cevabı maalesef yok, pratik olarak bayağı kat yüksekliğinde 10 m2 lik bir hacim için 1500 w lık bir aygıt tatmin edici olabilmektedir fakat, ısı hesabı açısından izolasyon, dış mekan sıcaklığı, rüzgar yönü, ısı kayıpları v.b. faktörler dikkate alınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin