Binalarda Isı Yalıtımı Bölgeden Bölgeye Neden Değişir?

0
566

Son Güncelleme Tarihi : Mayıs 16, 2018 by admin

Binarda ısı yalıtımı uygulaması yapılmadan önce yalıtım yapılacak yapıya özel çeşitli hesaplamalar ilgili teknik ekip tarafından yapılmak durumundadır. Bu hesaplamalarda temel kriterlerden biri de binanın bulunduğu bölgedir. Peki binada nasıl bir ısı yaılıtımı yapılacağı nelere göre tespit edilir ve binanın bulunduğu bölgenin önemi nedir? Şimdi bu soruların cevaplarını arayalım.

Isı yalıtımı mevcut bir ısı transferini olabildiğince engellemek için yapılır. Bu nedenle önce ısı transferinin dinamiği hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var. Öncelikle bir enerji türü olan ve sıcaklık olarak algıladığımız ısı, yoğun veya yüksek olduğu yerden düşük olduğu yere doğru hareket etme eğilimindedir. Yani soba, kalorifer, klima vb. ısınma araçları ile evinizin iç ortamına verdiğiniz ısı, soğuk olan dış ortama doğru bir akış gösterir. Yaz aylarında ise dışarıdaki yüksek ısı evinizin serin atmosferine dolmaya çalışır. Evinizin çatısı, duvarları ve pencereleri bu geçişe engel olur. Ancak iyi yalıtım yapılmamışsa ısı geçişi veya akımı yüksek olacaktır. Bu da kışları yüksek ısı kaybı, yazları ise ısınma olarak kendini gösterir. Soğuk havalarda yüksek ısı kaybı da daha çok ısınma ihtiyacı, dolayısıyla daha çok yakıt tüketme anlamına gelir. Benzer şekilde yaz aylarında da yalıtımsız evlerde daha çok klima çalıştırma ihtiyacı duyulur. Bu da yüksek elektrik tüketimi olarak geri dönecektir. Yalıtımın amacı akış halinde olan ısıyı mümkün olduğunca kısıtlamak ve böylece hem ısınmada hem de serinlemede, daha doğrusu iklimlendirmede harcanacak enerji ve karşılaşılacak faturasının düşük olmasını sağlamaktır.

Isı akışı binarda çatı, duvarlar ve pencerelerden gerçekleştiğine göre, bu akışı kısıtlamak için çatı, duvar ve pencerelerin ısı akışını en aza indirecek, bu akışa yüksek direnç gösterecek şekilde olması gerekir. PVC pencerelerde bu nedenle ikili veya üçlü cam kullanılmaktadır. Camlar arasındaki boşluk ısı akışını önemli ölçüde düşürmektedir. Duvarlarda ve çatıda ise ısı iletim yeteneği düşük malzemelerle kaplama uygulanır. Mevcut duvarın kalınlığı da bu konuda önemlidir. İnce duvarların ısı geçirgenliği kalın duvarlara göre yüksektir. Bu nedenle duvarlar ne kadar ince ise o kadar çok yalıtım yapılması gerekir. Tabi bu aynı bölgede bulunan binalar için geçerlidir.

Peki bölgelerin yalıtımdaki önemi nereden kaynaklanıyor?

Isı transferinde ısının yüksek olduğu yerden düşük olduğu yere doğru akma eğiliminin rol oynadığına değinmiştik. Bu yüksek ve düşük ısılı bölgeler (binanın iç ve dış ortamı) arasındaki ısı farkı ne kadar yüksek ise ısının akış eğilimi de o kadar şiddetli ve ısı transferi de o kadar çok olacaktır. Örnek olarak iç ortamı 25 derecede tutmak istediniz bir evde, dışarıda sıcaklık 10 derece iken yaşanılan ısı kaybı, dış ortam sıcaklığı 0 derce iken yaşanılandan çok daha yüksek olacaktır. Bu da dışarısı ne kadar soğuksa, o kadar çok iç ortama ısı verilmesi gerekeceği anlamına gelir. Dış oram sıcaklığı ise bölgeden bölgeye iklime göre değişiklik gösterdiğinden, byalıtım yapılacak binaların bulunduğu bölge, yani aslında içinde bulundukları iklim şartları önem arz eder. Aynı nitelikteki duvarlara sahip Erzurum’daki bir binaya yapılacak yalıtım ile Samsun’daki bir binaya yapılacak yalıtım arasında farklılık bu noktada ortaya çıkmaya başlar. Çünkü Erzurum’da kış aylarında ortalama sıcaklık Samsun’dakinden çok daha düşüktür. Doğal olarak binaların çok daha fazla yalıtımlı olması gerekir. Ancak bazı başka değişkenler de ısı kaybı üzerinde etkilidir. Şimdi bunlara bir bakalım.

Binalarda Isı Kaybını Etkileyen Faktörler:

  • Mevcut duvarın ısı iletim / yalıtım yeteneği
  • Binada bulunan dışa açık kapı ve pencere miktarı ve yüzey alanları
  • Binanın bulunduğu rakım
  • Hakim rüzgarların yönü ve ortalama şiddeti
  • Binanın bakı durumu ( kuzeye veya güneye)
  • Binanın ortalama güneşlenme süresi
  • Karasallık – havadaki ortalama nem miktarı

gibi sıralanabilir.

Tüm bu unsurlar dikkate alınarak binanın ortalama olarak ne kadar ısınma ihtiyacı duyulacağı ve ekonomik şekilde binayı iklimlendirmek için yapılması gereken yalıtımın niteliği tespit edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin