Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

0
696

Son Güncelleme Tarihi : Aralık 14, 2017 by admin

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Hayatınızın en değerli varlığı olan bebeğiniz daha doğmadan odası için hazırlıklara başlarsınız. Evinizin en özel ve yeni üyesine hazırlayacağınız oda oldukça güzel ve özenli olmalıdır. Bebeğinizin odası, onun mümkün olduğunca güvenli ve konforlu bir şekilde uyuyabileceği, keyifli vakit geçirebileceği ve her anlamda rahat edebileceği şekilde dekore edilmelidir. İç açıcı ve ferah renklerde hazırlanmış sevimli bir oda bebeğin huzur içinde büyüyeceği bir ortam yaratır.

Bebek odası denilince akla ilk olarak güvenilir bir bebek beşiği veya karyola gelir. Giysi dolabı, komodin gibi mobilyalar ve aydınlatma ürünleri odanın dekorasyonunu tamamlar. Hayatımızın biricik varlığı olan bebeğimizin odasını dekore etmek zevkli olduğu kadar, özenli yapılması gereken bir iştir.

Mobilya seçimi

Bebek odasına alacağınız beşik veya karyolanın seçiminde titiz davranmanız gerekir. Bebeğinizin odası için düşündüğünüz mobilyaların malzemesine dikkat etmelisiniz. Odasında kullanacağınız mobilya bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyemeyecek bir malzemeden yapılmış olmalı.

Mobilyalarının yanı sıra perde, nevresim gibi tekstil ürünlerinin de hangi malzemeden yapıldığı önemli. Bu nedenle mobilyalarda doğal ahşaptan yapılmış, aksesuarlarda ise doğal kumaştan üretilmiş ürünleri tercih etmenizi öneririz.

Bebeğinizin ilk birkaç aylık döneminde güvenli ve verimli uyuyabilmesi için bebek beşikleri idealdir. Bebek beşikleri ufak ve kolay taşınabilir olmasıyla da bebeğinizin ilk aylarında oldukça kullanışlı olur. Özellikle hafif ve kompakt boyutlu olanlar, ev içinde odadan odaya rahatça taşınabildiği için bebeğiniz her an yanınızda olabilir.

Bebeğinizin karyolasını alırken uzun yıllar kullanabilmesi için parmaklıkları inip çıkabilen modelleri tercih edebilirsiniz. Bebek beşiği seçiminizde parmaklık arası mesafeyi de göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun başının sıkışmaması için parmaklık aralıklarının 6 cm’i geçmemesine dikkat edin.

Renk kullanımı

Bebeğiniz odasında pembe, beyaz, mor, mavi, gri, lacivert gibi tonları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu noktada sizin nasıl bir oda hayal ettiğiniz önemli. Sakin, ferah ve huzurlu bir oda arzu ediyorsanız, beyaz ile birlikte pudra pembe, lila ve su yeşili gibi pastel tonları kullanabilirsiniz. Canlı ve enerjik bir oda hazırlamak istiyorsanız, kız çocuklarda pembe, turuncu ve yeşil renkleriyle, erkek çocuklarda ise kırmızı ve lacivert tonlarıyla hoş bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Evinize doğal bir hava katmak istiyorsanız, toprak tonlarında ahşap mobilyaları lacivert ve turuncu ile kombin edebilirsiniz. Çocuğunuzun odasını dekore ederken gri ve sarının uyumundan da yararlanabilirsiniz. Özellikle oğlunuzun odasında gri ve sarı rengini birlikte kullanarak şık ve çarpıcı bir oda yaratabilirsiniz. Kız çocuğunuzun odasında ise lila ve gri tonları ile hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Dekoratif fikirler

Geniş bir bebek odasına sahipseniz, odada konforlu bir tekli koltuk veya sallanan bir koltuğa yer verebilirsiniz. Bu koltuğu emzirme koltuğu amaçlı kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz uyurken veya oyun oynarken de bu koltukta oturarak onu gözlemleyebilirsiniz. Koltuğun önüne küçük bir puf koyarak ayaklarınızı rahatça uzatabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. Böylece emzirme sürecini daha rahat geçirmiş olursunuz.

Bebek odasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de aydınlatmadır. Bebeğinizin odasında tavan lambasının yanı sıra gece lambası niyetine hafif bir ışık sağlayan abajur kullanabilirsiniz. Emzirme koltuğunun yanında ayaklı bir lambader kulanmak da iyi bir seçim olabilir.

Duvarın bir kısmını desenli duvar kağıtlarıyla süsleyerek çarpıcı ve sevimli bir oda oluşturabilirsiniz. Bebeğinizin odasının duvarlarında renkli ve neşeli tablolar kullanarak veya el yapımı aksesuarlarla odasına renk katabilirsiniz. Bebeğinizin kendi yaptığı resimleri çerçeveletip duvarları onlarla da süsleyebilirsiniz.

Beşiğinin üzerinde kullanacağınız sallantılı döner oyuncaklar ve tavandan asılı sarkıt aksesuarlarla odasına biraz hareket ve renk katabilirsiniz. Bu tür oyuncaklar çocuğunuzun daha rahat uykuya dalmasını sağlayabileceği gibi hayal gücünü de geliştirmeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin